Рамадан у неволі: як в тюрмах рф тримають піст кримські політв’язні

7 березня кримськотатарський політв'язень, громадянський журналіст Ремзі Бекіров, який перебуває в російській тюрмі, розповів своїй адвокатці, що вірянам у місяць Рамадан не дають можливості снідати раніше сходу сонця і вечеряти після заходу.
В Абакані (Сибір) світанок настає о п'ятій годині ранку, а сніданок у колонії на дві-три години пізніше.
Бекіров не має змоги вранці поїсти. Поки що йому вдається вечеряти під час загального прийому їжі в їдальні о сьомій годині вечора. Однак в міру збільшення світлового дня до кінця березня, коли завершуватиметься Рамадан, чоловік вже не зможе вечеряти з іншими в'язнями.
Історія з Ремзі Бекіровим - не виняток. Мусульмани, які перебувають у тюрмах та слідчих ізоляторах (СІЗО) російської федерації, стикаються з труднощами під час посту в місяць Рамадан. Умови утримання, ставлення адміністрації та обмеження на релігійну практику роблять цей священний період для в'язнів вкрай складним.
Порушення порядку
Як у випадку з кримськотатарським політв’язнем, однією з основних проблем для мусульманських ув'язнених є забезпечення їжею відповідно до часу іфтару (вечірнього розговіння) і сухуру (передсвітанкового прийому їжі).
У більшості російських колоній і СІЗО харчування здійснюється за стандартним графіком, який не враховує потреби тих, хто постить. Адміністрації установ часто ігнорують прохання мусульман про надання їжі у відповідний час, а інколи навіть навмисно позбавляють їх цієї можливості, що порушує релігійні права вʼязнів.
Адвокатка Ліля Гемеджі, яка захищає права багатьох кримськотатарських політв’язнів, розповіла QIRIM.News, що дотримання посту розглядається тюремниками як порушення розпорядку.
«В тюремних камерах ведеться цілодобове відеоспостереження. Відповідно, коли люди прокидаються раніше передбаченого для цього часу або здійснюють намаз вже після команди «відбій» (22.00), коли ув’язнені мають спати, вони отримують за це покарання.
Наприклад, за ранковий намаз Сервер Мустафаєв отримав догану, а Айдер Джеппаров та Ельдар Кантерміров отримали покарання у вигляді перебування в штрафному ізоляторі тюрми (ШІЗО)», — нагадала вона.
Харчування та обмежений доступ до їжі
В тюрмах мусульмани-ув’язнені намагаються під час посту в місяць Рамадан зберігати їжу для сахура або іфтара.
Однак такої можливості позбавлені ті, хто перебуває в ШІЗО або у суворому режимі утримання.
Крім цього, сама їжа не халяльна. Як розповіла адвокатка Гемеджі, мусульмани не їдять м’яса, яке їм надають в тюрмі. У деяких випадках родичі намагаються передавати продукти, але адміністрація може встановлювати обмеження на передачі або вилучати їх.
Муфтій Духовного управління мусульман Криму Айдер Рустемов, посилаючись на аят (вірш) Корану, заявив, що мусульманам дозволено їсти м’ясо, яке зарізано християнами та іудеями.
«Їжа людей Писання дозволена вам. Нам відомо, що коли приносили м’ясо Пророку Мухаммаду то він іноді не запитував, як і заради чого воно було зарізано.
Тому їсти м’ясо, яке зарізано християнами та іудеями, можна. Однак, якщо є можливість без шкоди для здоров’я відмовитися від цього, буде краще», — заявив муфтій на своїй сторінці у Facebook.
Намаз в Рамадан
Рамадан – це не лише піст, але й час посиленої молитви.
Проте в російських тюрмах можливості для виконання релігійних обрядів обмежені. Часто адміністрація не надає приміщень для колективних молитв, а будь-які спроби мусульманських в'язнів збиратися для спільної молитви можуть розглядатися як порушення внутрішнього порядку і каратися дисциплінарними заходами.
Так в башкирській тюрмі двоє кримських татар - Айдер Саледінов та Рустем Ісмаїлов - були переведені до штрафного ізолятора за спробу здійснення нічної молитви вже після того, як всі співкамерники спали.
Дискримінація та переслідування
Мусульмани в російських тюрмах часто зазнають дискримінації та репресій з боку адміністрації та співкамерників. Іноді керівництво колоній цілеспрямовано переслідує в'язнів за їхню релігійну приналежність, змушуючи відмовитися від посту або караючи за дотримання релігійних практик.
Мусульман, як було сказано, можуть зачиняти в карцерах, звинувачуючи у порушенні режиму. Або ж навмисно позбавляти їх можливості отримувати релігійну літературу.
Також серед ув'язнених нерідко поширюється ісламофобія, що створює додаткові труднощі для мусульман. Деякі в'язні стикаються з насильством і приниженнями з боку співкамерників через свої релігійні переконання.
Відсутність належних умов для дотримання посту та молитви стає серйозним випробуванням для мусульман, які перебувають у місцях позбавлення волі. Це викликає сильний психологічний стрес і почуття ізоляції.
Для багатьох мусульман Рамадан – час духовного очищення та зміцнення віри. Проте у в’язницях вони змушені боротися за елементарну можливість дотримання своїх релігійних традицій.
Читайте також:
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
6 років тому в окупованому Криму відбулися наймасштабніші обшуки

Заборонений піст: в тюрмах рф знущаються над мусульманами під час Рамадану

Під покровом утисків: як рф репресує Свідків Єгови в Криму

Великий відкривач Криму: сьогодні день народження Евлії Челебі

Окупація, тортури і страх: чому зараз мовчать люди, які протистояли російським танкам?

У Києві пройшов жіночий іфтар: ФОТО

Це буде зрада пам'яті загиблих героїв, - Мустафа Джемілєв застеріг від миру за будь-яку ціну

МЗС України започаткувало традицію проведення іфтару в місяць Рамадан