Асіф Алієв

Сирія — новий союзник Туреччини

mainnews-id
Цілі та перспективи візиту президента Ахмеда аш-Шараа в Анкару

Сьогодні, 4 лютого, відбудеться візит президента Сирії Ахмеда аш-Шараа до Туреччини, де він зустрінеться зі своїм турецьким колегою Реджепом Таїпом Ердоганом.

Як повідомив глава відділу комунікацій адміністрації турецького лідера Фахреттін Алтун, Ердоган зустрінеться з аш-Шараа у своїй президентській резиденції в Анкарі.

«Обидва лідери обговорять «останні події в Сирії, а також спільні кроки, які необхідно вжити для економічного відновлення Сирії, досягнення стабільності та безпеки в країні», — написав Алтун на своїй сторінці у соціальній мережі X.

Він також зазначив, що переговори будуть зосереджені на підтримці, яку можна надати перехідному уряду та сирійському народу.

Ахмед аш-Шараа, якого минулого тижня призначили президентом Сирії, здійснив свій перший закордонний візит у Саудівську Аравію. Там він не тільки провів політичні зустрічі, але і здійснив паломництво до священної Кааби, що підкреслює особливу вагу цього візиту.

Syrian-President-Ahmed-Al-Sharaa-performing-Umrah-800x500.webp

Однак і відвідування Туреччини також має вельми символічне значення для аш-Шараа.

Анкара була головною підтримкою сирійських повстанських груп, що приєдналися до наступу, який повалив режим Асада. Тоді ще командувач (амір) сил угрупування «Хайат-Тахрір аш-Шам», більш відомий за прізвиськом Джоулані, Ахмед аш-Шараа вступив у контакт з турецькою стороною, прийнявши вже у звільненому Дамаску голову турецької розвідки Ібрагіма Калина та міністра закордонних справ Хакана Фідана.

Минулого місяця міністр закордонних справ Сирії Асад аль-Шібані, міністр оборони Мурхаф Абу Касра та глава розвідки Анас Хаттаб відвідали Анкару та провели переговори зі своїми колегами, а також з президентом Ердоганом.

Ердоган, який пообіцяв новій сирійській адміністрації підтримку Туреччини, доручив кільком турецьким міністерствам — від енергетики до освіти — розробити ідеї спільних проєктів для допомоги Сирії в перехідний період.

erdogan.jfif2.jpg

Після зустрічі 15 січня голова МЗС Туреччини заявив, що обидві сторони працюють над встановленням потенційних сфер співпраці.

Ключовим питанням у відносинах між двома країнами є діяльність військового альянсу під назвою «Сирійські демократичні сили», де головну роль грають курдські бойовики із «Загонів народної оборони» (YPG). Вони пов’язані з терористичною організацією — «Робітнича партія Курдистану» (PKK), яка понад 40 років веде терористичні операції проти Туреччини.

Анкара давно прагне співпраці з Дамаском, щоб запобігти закріпленню курдських груп на півночі Сирії, яка межує з частиною турецьких південних регіонів, де компактно проживають турецькі курди.

2015_2-28-YPG-fighters16672139605_f06a277354_o.jpg

Зі свого боку новий уряд Сирії прагне відновити контроль над усією країною, якому заважають саме «Сирійські демократичні сили». Вони досі контролюють північний схід Сирії та із сумнівом ставляться до аш-Шараа, побоюючись, що він створить в країні режим, де не будуть враховані інтереси сирійських курдів.

Зацікавлена Сирія і в економічній допомозі Туреччини. Спустошена війною країна потребує значної допомоги та інвестицій.

Туреччина може зіграти ключову роль у цьому процесі, особливо в таких сферах як інфраструктура, будівництво та торгівля. Поліпшення зв’язків може сприяти економічному співробітництву, особливо якщо Сирія прагне вийти на міжнародні ринки через Туреччину.

Зі свого боку Анкара може покращити свою економіку за рахунок Сирії. До війни Туреччина мала міцні торговельні зв’язки з Сирією.

turkey syria border.webp

Обидві країни підписали у 2004 році угоду про вільну торгівлю, яка надавала більше преференцій турецькій стороні, ніж слабшій в економічному відношенні Сирії. Після початку громадянської війни у 2011 році ці економічні зв'язки були заморожені.

За роки тієї нищівної війни Туреччина прийняла у себе найбільшу кількість сирійських біженців - 3 млн 200 тисяч (за даними ООН). Після поваленням режиму Асада Анкара вважає, що ці люди мають повернутися до Сирії.

Для країни утримання такої кількості біженців стало тягарем та породило серед частини турків антисирійські настрої.

Як повідомляв телеканал Al Jazeera, з перемогою повстанців 30 тисяч сирійців вже виїхали з Туреччині та повернулися в рідні домівки.

Те, що питання біженців буде одним з головних під час зустрічі Ердогана та аш-Шараа, не викликає сумнів.

сирія туреччина.avif

Зрештою, нова влада Сирії має ментальну близькість до правлячої в Туреччині партії Справедливості та Розвитку.

Обидва лідери є представниками політичного руху, де ключову роль грають релігійні цінності, які співіснують із сучасними методами управління (як це відбувається в Туреччині). Схоже, нова сирійська влада може пропагувати роль Ісламу в повсякденному житті для зміцнення єдності серед сирійців, як це робить партія Ердогана в Туреччині.

Для президента Ердогана нова Сирія стає пліч-о-пліч з головними союзниками Туреччини в регіоні - Азербайджаном, Катаром та Пакистаном. Анкара як головний бенефіціар повалення диктаторського режиму Асада радіє, що з Сирії пішли його головні конкуренти - рф та Іран.

turk zei.jpg

Для президента Сирії, якому вкрай важливе визнання легітимності нової влади в регіоні та у світі, відновлення територіальної цілісності, економіки - сусідня Туреччина стає ключовим гравцем цих планів.

Саме тому сьогоднішній візит Ахмеда аш-Шараа до Реджепа Таїпа Ердогана відкриває нову, історичну сторінку у відносинах між Сирією та Туреччиною.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО "Інститут масової інформації" в межах проєкту міжнародної організації Internews Network.

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин