Переговори про закінчення війни: чи може Крим стати предметом торгу або компромісів

Територіальна цілісність, суверенітет і безпека України не є і не будуть предметом будь-яких компромісів. Це цитата із заяви Президента України Володимира Зеленського до Дня спротиву Криму російській окупації 26 лютого. 17 березня американська платформа Semafor, з посиланням на високопосадовців, повідомила, що адміністрація президента США Дональда Трампа нібито розглядає можливість визнання окупованого Криму російською територією у межах потенційної угоди про закінчення війни. Однак офіційного підтвердження такої позиції американського лідера наразі немає. За останній місяць відбулися телефонні розмови президента США і з російським диктатором путіним, і з Президентом України Володимиром Зеленським. А також американсько-російські та американсько-українські переговори в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія). Втім, офіційних заяв з приводу розгляду питання територій у вищезгаданих перемовинах не було. Про «червоні лінії» України стосовно територіальної цілісності, про те, чи змінилася позиція США щодо українського півострова та місце Криму в переговорах про закінчення війни QIRIM.News поспілкувалися з Представницею Президента в АР Крим Ольгою Куришко, головою Меджлісу Рефатом Чубаровим та експерткою Національного інституту стратегічних досліджень Юлією Тищенко.
20 березня під час пресконференції з прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стьоре у президента Володимира Зеленського запитали, чи піднімалося питання Криму у телефонній розмові з Дональдом Трампом та з іншими американськими посадовцями. Він заявив, що питання статусу Криму вони не торкалися. А також не обговорювали повідомлення у ЗМІ про те, що адміністрація президента США, мовляв, розглядає можливість визнати український півострів російським. Втім, про Крим говорили з Трампом торік у Нью- Йорку. Але тоді, за словами Зеленського, розмовляли, зокрема, про унікальну природу, туризм Криму і про те, що без українців півострів вмирає.
Володимир Зеленський і Йонас Гар Стьоре. Фото: Офіс Президента України
Кілька днів потому спеціальний представник президента США Стівен Віткофф в інтерв'ю журналісту Такеру Карлсону заявив, що статус українських регіонів, окупованих росією, є ключовою проблемою у врегулюванні війни в Україні.
«Я думаю, що найбільшою проблемою в цьому конфлікті є так звані чотири регіони: Донбас, Крим, ви знаєте назви – Луганськ і два інших. Це російськомовні регіони, там були проведені референдуми, на яких переважна більшість людей висловила бажання бути під контролем Росії. Я думаю, що це ключове питання в конфлікті», – сказав тоді Віткофф.
За його словами, території де-факто перебувають під контролем росії, і основна дискусія полягає в тому, чи визнає світ їх російськими.
Стів Віткофф. Фото: CNN. Evelyn Hockstein/Pool/Getty Images
«Офіційна позиція Сполучених Штатів не змінилася»
Меседжі іноземних ЗМІ про ніби можливість визнання окупованого Криму російським є інформаційними вкидами, вважає експертка Національного інституту стратегічних досліджень Юлія Тищенко. У коментарі QIRIM.News вона наголосила, що офіційна позиція Сполучених Штатів не змінилася.
«Принаймні станом на зараз не звучало якихось заяв стосовно приналежності росії тимчасово окупованих українських територій, зокрема, АР Крим», - зауважує Тищенко.
Юлія Тищенко. Фото: Нові лідери
Та й репліки Віткоффа в інтерв'ю не можна вважати офіційною позицією США. За словами експертки, у Кримській декларації державного секретаря Майкла Помпео, оприлюдненій у липні 2018 року, було викладено «а-ля балтійський сценарій», що Крим ніколи не буде визнано юридично, в межах міжнародного права російським. Але, каже, це не буде заважати як США, так і бізнесу різних країн вести справи та вирішувати ті чи інші політичні чи безпекові питання разом з країною-окупантом.
«Щодо української сторони мені складно уявити взагалі умови, за якими дійсно юридично в міжнародному плані Україна може погодитися на тимчасову окупацію і визнання цієї спроби анексії українських територій. І взагалі, з огляду на міжнародне право, це якась насправді нереальна історія», - підкреслює Тищенко.
Бо якщо гіпотетично уявити, що цей прецедент раптом відбудеться, це запускає різні міжнародні та міжрегіональні конфлікти, територіальні та інші претензії.
«Україна ніколи не може юридично визнати, що території є втраченими»
Експертка вважає, що тема тимчасово окупованих територій може підніматися під час переговорів про мир, однак не на цьому етапі. Також можуть звучати умови територіальних поступок, адже це питання підніматиме країна-агресорка. Але не в публічному просторі.
«Але Україна ніколи не може юридично в міжнародному сенсі визнати, що ці території є втраченими, тобто «законно російськими», назвемо це так», - наголошує вона.
До того ж, переконана, будь-який політик, який просуватиме такі ідеї, приречений.
«Теза про обмін територій на безпеку вже давно закидалася, але за таких умов у нас, скоріше за все, не буде ані територій, ані безпеки», - наголошує Тищенко.
«Крим є батьківщиною кримськотатарського народу і невіддільною частиною Української держави»
Україна не піде на жодні територіальні поступки, наголошує у розмові з QIRIM.News голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Каже, переговори, які нині відбуваються, принаймні стосовно взаємодії американської і української сторін, не торкаються питань, пов'язаних з територіями.
«Зрозуміло, що це висить над всіма, але вони ще не обговорюються», - додає Чубаров.
Рефат Чубаров. Фото: Facebook/Рефат Чубаров
Він зазначає, що країна-агресорка не приховує своїх вимог щодо України. Це вимоги до самої України, до світової спільноти і до Сполучених Штатів, які взяли на себе роль переговорника, щоби завершити війну. Росіяни публічно говорять про те, що залишатимуть за собою всі території, які включили до своєї Конституції. Це п’ять регіонів України: окупований Крим, окуповані частини Херсонської, Луганської, Запорізької та Донецької областей.
«Причому вони наполягають, що Херсонська, Запорізька, Донецька, Луганська області мають у межах адміністративних кордонів входити до складу росії, бо так в них записано, мовляв, у Конституції. І ставлять ще низку додаткових умов …», - зазначає голова Меджлісу.
Позиція Меджлісу кримськотатарського народу, вищого представницького органу корінного народу, дуже чітка, констатує Чубаров.
«Крим є батьківщиною кримськотатарського народу і невіддільною частиною Української держави. Тому жодних рішень по Криму без України і без кримськотатарського народу», - заявляє голова Меджлісу.
Кримські татари у Криму. Фото зі зйомки кліпу Юлії Качули
Розповідає – представники Меджлісу спілкуються на тему переговорів щодо завершення війни як з президентом Володимиром Зеленським, так і з міністрами, зокрема, з очільником українського МЗС Андрієм Сибігою.
«І ми задоволені позицією керівництва України. Вона не є ні для кого прихованою, бо вона публічно звучить у різних виступах і заявах і точно такою ж лунає, коли ми спілкуємося з Президентом України або з міністрами України», - пояснює Чубаров.
«Для нас це не предмет торгу чи компромісів. Крим — це Україна»
Питання звільнення Криму, як і всіх тимчасово окупованих територій, є невід’ємною частиною загальної позиції України щодо справедливого миру, акцентує в коментарі QIRIM.News Постійна Представниця Президента в АР Крим Ольга Куришко.
«Для нас це не предмет торгу чи компромісів. Крим — це Україна, і його звільнення та відновлення територіальної цілісності є одними з ключових вимог», - заявляє Куришко.
Ольга Куришко. Фото: Представництво Президента України в АР Крим
Вона зазначає, що президент Володимир Зеленський неодноразово наголошував на тому, що залишивши Крим та будь-які інші українські території під російською окупацією означає відкласти війну на потім. Повноцінний справедливий мир можливий тільки з відновленням територіальної цілісності нашої держави та поверненням наших людей з російського полону.
«Твердження про особливий статус Криму у процесі врегулювання війни — це нав’язування хибного наративу, який вигідний лише агресору»
За словами Представниці Президента у Криму, одна з типових тактик росії — створити ілюзію, що питання Криму нібито «вирішене», і що світ має змиритися з його окупацією.
Проте факти говорять інше: жодна демократична держава не визнала спробу анексії Криму, а спроби москви представити її як незворотну суперечать нормам міжнародного права.
«Україна розглядає Крим не як окремий чи особливий випадок, а як невіддільну частину своєї території — так само як Донецьк, Луганськ, Маріуполь чи Мелітополь. Твердження про особливий статус Криму у процесі врегулювання війни — це нав’язування хибного наративу, який вигідний лише агресору», - зазначає вона.
І пояснює, що правова позиція України підкріплена як національним законодавством, так і численними міжнародними актами — від Гельсінського заключного акта до Кримської декларації США. Усі вони підтверджують повагу до територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Ігнорування цих принципів створює небезпечний прецедент, який підриває глобальну систему безпеки.
«Росія намагається виступати з позиції сили, просуваючи ідею, що може диктувати умови, але по суті намагається легалізувати грубе порушення міжнародного права. Окупація Криму — це злочин, який уже одинадцять років є джерелом нестабільності, загроз і страждань», - наголошує Куришко.
Вона нагадала, що півострів перетворений на мілітаризовану зону, з якої росія здійснює атаки на материкову частину України. А порушення прав людини, системне переслідування громадян України, зокрема за етнічною ознакою, як у випадку справ кримських татар, насильницькі зникнення, примусова русифікація та придушення свободи — усе це стало повсякденним в окупованому Криму.
«Ані безпеки, ані стабільності це не принесло — ні росії, ні мешканцям півострова, ні Європі», - заявила Куришко.
«У найгіршому варіанті ми просто визначимо, що ці території є окупованими російською федерацією і мають бути звільнені»
Офіційних заяв з приводу територій в потенційній угоді про закінчення війни ще не лунало. Однак згаданий раніше спеціальний представник президента США Стівен Віткофф у лютому в ефірі телеканалу CNN заявляв, що «Стамбульська протокольна угода» може стати «орієнтиром для укладення мирної угоди між Україною та Росією». Водночас він наголосив, що в будь-якій мирній угоді «кожна сторона збирається піти на поступки - чи то територіальн, чи то економічні».
До слова, «стамбульські домовленості» так і не були підписані. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну в Стамбулі 29 березня 2022 року відбулись переговори української та російської делегацій щодо припинення війни. Українська сторона пропонувала тоді зафіксувати в окремому пункті договору те, що питання статусу Криму і Севастополя буде вирішуватися протягом 15 років на двосторонніх переговорах.
Переговори у Стамбулі, 29 березня 2022 р. Фото: Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS
Говорячи про місце тимчасово окупованого Криму в потенційній мирній угоді, голова Меджлісу Рефат Чубаров зазначає, що теоретично не можна нічого виключати. Але переконаний, що нинішня ситуація кардинально відрізняється від тієї, яка була станом на березень-квітень 2022 року.
«Я не допускаю того, що питання окупованих територій України будуть формулюватися таким чином, аби ставити під сумнів їхню приналежність до Української держави. Бо відкладання питання – це певною мірою ставити під сумнів, «давайте відкладемо, а потім поговоримо». А що, потім може бути змінена думка? Тому я виключаю, що щось подібне буде повторюватися. В будь-якому для нас найгіршому варіанті ми просто визначимо, що ці території є окупованими російською федерацією, вони є частиною Українською держави, мають бути звільнені і суверенітет має бути відновлений. Це той мінімум, на якому буде стояти українська сторона», - вважає Чубаров.
Про неможливість повернення до «стамбульських домовленостей» говорить і Юлія Тищенко. Хоч росія і намагатиметься «торгуватися».
«Але нам усім потрібно розуміти – росії не потрібен окремо Крим, Донецька, Луганська області, їм потрібен реально контроль над Україною», - підкреслює вона.
І наголошує, що Україна офіційно ніколи юридично не визнає окуповані території України російськими територіями, це «червона лінія». Крим – це українська територія. Однак гіпотетично на якомусь етапі може бути варіант проміжних рішень.
«Йдеться про глобальний, справедливий, всеосяжний і стійкий мир. Але станом на зараз підстав говорити, що він можливий, немає. Є підстави говорити про варіанти заморозки війни, хоча також це дуже примарно виглядає. На якомусь проміжному етапі такі речі можуть бути - Крим де-факто може залишатися окупованим, бо зараз військовими методами його неможливо деокупувати. Він буде в статусі, в якому перебуває зараз. Але це не означає, що Україна від нього відмовляється, це не означає зняття санкцій з росії», - пояснює експертка.
Представниця Президента в АР Крим підкреслює, що Україна займає непохитну позицію щодо майбутнього Криму, наголошуючи на необхідності його повернення під свій суверенітет. Президент Зеленський підкреслив, що питання Криму має вирішуватися, і це можуть бути різні шляхи, зокрема дипломатичний.
Володимир Зеленський. Ілюстративне фото: Офіс Президента України
«Українська держава також чітко окреслила свої «червоні лінії» - відмова від будь-яких територіальних поступок, незважаючи на вимоги росії щодо передачі додаткових українських територій; повернення всіх українських громадян, включно з дітьми, які були незаконно вивезені до рф або утримуються там; забезпечення міжнародних гарантій безпеки для України на випадок порушення росією будь-яких угод про припинення вогню», - резюмує Куришко.
Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини.
Читайте також:
- Забуте татарське кладовище Києва: занепад та байдужість
- “Продемонструвала нашу незламність”: навесні 2014 року ВМС провели операцію з передислокації української авіації з окупованого Криму
- 6 років тому в окупованому Криму відбулися наймасштабніші обшуки
- Заборонений піст: в тюрмах рф знущаються над мусульманами під час Рамадану
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
На узбережжі окупованого Криму виявили понад сотню мертвих дельфінів

Понад 200 нових символів спротиву за два дні розмістила «Жовта стрічка» в окупованому Криму

Наслідки обшуку в родині журналістки Халілової: її батька госпіталізували

Окупанти провели обшуки у домівках кримських татар в селі Земляничне

В рф не хочуть забезпечити навіть часткового припинення вогню, - Зеленський відреагував на нічні обстріли України

Окупанти вночі запустили 74 дрони: частина з Криму
Забуте татарське кладовище Києва: занепад та байдужість

Українські дрони завдали удар по окупантах в Криму (Відео)