«Російська паспортизація»: як кримчани стали заручниками кремля
Одразу після окупації Криму у 2014 році росіяни запровадили автоматичну паспортизацію громадян України. Процес примусової паспортизації став одним з перших та головних засобів контролю над місцевим населенням. Відмова кримчан від отримання так званого “російського паспорта” призводила до неможливості працевлаштуватися, зареєструвати місце проживання, до позбавлення медичного страхування. А також до сфабрикованих кримінальних справ та знущань з політбранців у в’язницях. Про те, як це відбувалося у Криму, чи можна було уникнути так званого “російського громадянства”, чи є аналогії таких російських паспортів в окупації з німецькими “аусвайсами” та чи передбачена відповідальність громадян - QIRIM.News поспілкувалося з виконувачкою обов’язків Постійного Представника Президента України в АР Крим Ольгою Куришко, головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим, головою правління Кримської правозахисної групи Ольгою Скипник і експолітв’язнем Наріманом Джелялом. А також зібрало позиції органів державної влади щодо насильницької паспортизації в окупованому Криму та поради громадянам України.
“Паспортизація є абсолютно незаконною дією”
18 березня 2014 року окупаційна влада Криму автоматично оголосила всіх громадян України, які проживали на півострові, так званими “громадянами російської федерації”. Можливість відмовитись від цього була суто формальною. Тим, хто бажав зберегти українське громадянство, дали лише місяць для подання заяви про відмову від “громадянства” держави-окупанта, створивши штучні перепони для цього процесу, розповідає QIRIM.News виконувачка обов’язків Постійного Представника Президента України в АР Крим Ольга Куришко. За її словами, окупаційний режим ускладнював подання заяв для такої відмови.
“Реальний термін для цього був скорочений до 18 днів, а заяву можна було подати лише особисто у визначених пунктах міграційної служби, яких спочатку було лише два, а згодом — дев’ять, для понад 2,3 мільйона жителів Криму. Крім того, заява про відмову від громадянства для дитини мала бути підписана обома батьками. У результаті лише 3247 осіб змогли скористатися можливістю відмови”, - повідомила Ольга Куришко.
Ольга Куришко. Фото: Представництво Президента України в АР Крим
Голова Меджлісу Рефат Чубаров у коментарі QIRIM.News зазначає: окупанти влаштували тоді пастку для кримчан.
“Два відділення відкрили 9 квітня, третє відкрили 10 квітня, а термін подання заяви до 18 квітня. Тобто, залишили людям 9 днів, хто хотів би показати свою (позицію - ред.), не побоятися, бо всі люди боялися тоді. Таким чином, вони таку пастку зробили, і люди, щоб жити в себе вдома, не просто в Криму, а в себе вдома, в своїх чотирьох стінах, під своїм дахом, вони жили далі. Вони не побігли брати паспорти”, - згадує Чубаров.
Голова правління Кримської правозахисної групи (КПГ) Ольга Скрипник у розмові з QIRIM.News наголошує: вимога до кримчан отримувати паспорт рф і писати заяву про вихід з українського громадянства є абсурдом.
“Це абсолютно абсурдно, тому що щодо українського громадянства може вирішувати лише держава Україна. Тобто, написати щось росіянам точно не було жодного юридичного сенсу. Тому люди й не робили цього, бо це не відповідає законам України. Після цього росіяни заявили, що “ви будете автоматично паспортизовані”. Враховуючи, що тоді вони захопили всі поліцейські відділки з “Формами 1” (документ Форма 1 - ред.), тобто, на базі яких видаються паспорти громадянина України”, - пояснює Ольга Скрипник.
Правозахисниця зауважує, що росіяни мали повний доступ до персональної інформації всіх людей, зареєстрованих у Криму. І на підставі всіх захоплених документів видавали паспорти.
“Тобто, з точки зору українського законодавства і міжнародних норм, це абсолютно незаконна дія. Тому ця паспортизація визнана, зокрема, в міжнародних документах, примусовою. Бо люди не мали вибору - отримувати чи ні російський паспорт”, - наголошує Ольга Скрипник.
Ольга Скрипник
Виконувачка обов’язків Постійного Представника Президента України в АР Крим Ольга Куришко пояснює, росія вважає своїми громадянами навіть тих, хто фізично не отримав російський паспорт. Примусову паспортизацію громадян України рф почала після прийняття 18 березня 2014 року незаконного так званого “договору про анексію Криму” та відповідного конституційного закону від 21 березня 2014 року.
“Цими юридично нікчемними для України та всього цивілізованого світу “законами” держава-окупант визнавала своїми громадянами всіх осіб, які “постійно проживають” на території т.з. “Республіки Крим” та “міста федерального значення Севастополь”, - зазначає вона.
За словами Ольги Куришко, за більш ніж 10 років тимчасової окупації відомо про факти примусу до отримання “паспортних документів”, якщо у громадянина в українському паспортному документі є інформація про зареєстроване місце проживання та території АР Крим, але людина фактично там не проживала.
“Такі випадки ставалися під час перетину адміністративної межі між Херсонською областю і окупованим півостровом”, - зазначає вона.
“У Лефортово політв’язням Сенцову і Кольченку казали, що в них є російські паспорти, але вони їх не отримували”
Правозахисниця Ольга Скрипник також акцентує, що всі, хто мав кримську прописку, автоматично були обліковані росіянами як нібито громадяни росії. Тому, каже, є прецеденти, коли люди, навіть не проживаючи у Криму на той момент, були проінформовані, наприклад, через родичів на півострові, що вони вже мають російський паспорт.
Вона наводить приклад колишніх політв'язнів, кримчан Олега Сенцова, Олександра Кольченка і Геннадія Афанасьєва, яких російські спецслужби затримали на півострові у травні 2014 року.
“Коли Сенцова і Кольченка перевезли у Лефортово в москві, їм сказали, що у них є російські паспорти. Але очевидно, що ані Саша, ані Олег не отримували російського паспорту, тому що вони вже були за ґратами. Тобто, паспорти просто “штопалися” наліво-направо, бо росіяни мали всі списки людей, які проживали у Криму, адже захопили всі органи української влади”, - підкреслює правозахисниця.
Олег Сенцов і Олександр Кольченко. Фото: Антон Наумлюк, (RFE/RL)
Більше того, додає, окупанти використовують насильницьку паспортизацію для засудження громадян України в окупації, за статтею “державна зрада”, посилаючись буцімто на те, що вони “громадяни росії” і формально мають “паспорт громадянина рф”. Адже за таким винуваченням можуть судити лише росіян.
Рефат Чубаров зауважує, що майже всі політв'язні на “судах” акцентували на тому, що вони є громадянами України.
“Принаймні всі вироки, з якими я знайомився, якщо їх надсилав адвокат або хтось з родини політв'язня, там повсюдно їх судять як громадян України. Хоча, при цьому, фіксують, що вони такої-то дати, як вони пишуть, отримали паспорт. Але вони не отримували, їм його нав'язали”, - наголошує голова Меджлісу.
“Людина й дихнути не могла, якщо в неї немає російського паспорта”
Люди, які відмовлялися від російського паспорта в окупованому Криму, зіштовхувалися з численними труднощами: їм ускладнювали працевлаштування, забороняли реєструвати місце проживання, позбавляли медичного страхування, безоплатного лікування та постійно чинили психологічний і адміністративний тиск, - зазначає Ольга Куришко.
З 2016 року російські суди в Криму почали накладати штрафи на роботодавців, які приймали на роботу осіб без російського паспорта.
“Розмір штрафів складав до 250 тисяч рублів, що фактично змушувало людей отримувати так званий “паспорт громадянина рф”. Примусове автоматичне отримання так званого “громадянства російської федерації” громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, не визнається Україною і не є підставою для втрати громадянства України”, - наголошує виконувачка обов’язків Постійного Представника Президента України в АР Крим.
Проти волі російські паспорти окупанти видають в обов'язковому порядку дітям з 14 років, наводить приклад Рефат Чубаров.
“У 14 років, за їхніми варварськими російськими законами, діти мають отримати вже паспорти росії. Оскільки вони вважають, що Крим - це нібито їхня земля, вони нашим всім учням в середніх школах, як тільки вони досягають 14 років, дають паспорти. А якщо не взяти той паспорт, то дитина не отримує документи про завершення навчання, так звані атестати про 9-річну або середню освіту. Отже, пройшло 10 років, ці діти вже стали дорослими. І якщо до них будуть якісь претензії, слід розуміти, що цим дітям ці паспорти насильницьки вручили”, - підкрслює Рефат Чубаров.
Серед інших прикладів - неможливість обслуговуватися у медичних закладах окупованого півострова без “паспорта громадянина рф”.
“Були накази спеціальні, скажімо, по структурі лікарень, що з такої-то дати хворі не будуть обслуговуватися, якщо в них не буде російських паспортів і таке інше. Таким чином, вони весь час підводили людей, ставили в таке становище, що людина і дихнути не могла, якщо в неї немає російського паспорта”, - пояснює голова Меджлісу.
“Відсутність окупаційного «аусвайсу» часто ставала приводом для додаткових знущань з політбранців у в'язницях”
Але є приклади, коли відмова кримчан від отримання так званого “російського паспорта” мала й інші наслідки. Такі громадяни потрапляють у зону особливої уваги з боку російських спецслужб. Експолітв'язень, перший заступник голови Меджлісу і новопризначений посол України в Турецькій Республіці Наріман Джелял розповідає QIRIM.News, що відсутність окупаційного «аусвайсу» часто ставала приводом для додаткових знущань з бранців у в'язницях.
Наріман Джелял/ Фото: Стас Юрченко, Ґрати
«Хлопці з окупованих українських територій казали, що їх постійно викликали до начальства та переконували написати заяву на паспорт. За відмову могли посадити в карцер, знаходили якусь формальну причину, позбавляли будь-яких прав та можливостей. Наприклад, обмежували листування чи дзвінки рідним», - зазначає Наріман Джелял.
За його словами, особливо така тенденція посилилася після початку повномасштабної війни росії проти України.
«Хоча відсутність «аусвайса» не заважала окупантам переслідувати, катувати та судити людей. Адже всі мешканці окупованих українських територій визнані окупантами громадянами росії. Мені доводилося багато разів наполягати, щоб до протоколів допитів судових документів було вписано, що я громадянин України», - наголошує колишній політв’язень.
Також Наріман Джелял згадує: коли він був звільнений з російського полону, дружина викраденого журналіста та громадського діяча з Нової Каховки Сергія Цигіпи Олена Цигіпа (окупанти засудили чоловіка до 13 років позбавлення волі за нібито «шпигунство» - ред.), розповідала йому, що Сергія принижують та мучать, саме для того, щоб він узяв паспорт окупантів.
“Це не громадянство росії, це “аусвайс” - щоб вам вільно жити на своїй землі”
Рефат Чубаров радить ставитися до російських паспортів в окупованому Криму як до “аусвайсів”, які роздавали німецькі окупанти під час Другої світової війни. Згадує, на початку окупації Криму люди почали звертатися до Меджлісу з проханням пояснити, що робити.
“Я, мої колеги, члени Меджлісу, відчували, що нам треба дати якісь пояснення, рекомендації людям. Бо, уявіть собі, Крим захоплений, виводяться українські війська з Криму, вже тоді майже всі були до кінця березня виведені, і тут щодня тиск на те, щоб люди брали паспорти. І тоді я вийшов на телебачення кримське, це очевидний факт, і я сказав, що знаєте, не вперше ми таке переживаємо”, - згадує Рефат Чубаров.
Рефат Чубаров. Фото: Facebook /Рефат Чубаров
Тоді, каже, розповів те, що чув у дитинстві від свого дідуся. Той у 1942 році йшов пішки з одного гірського села Криму в інший район півострова - до родичів. І натрапив на блокпост німців.
“І вони мені кажуть: “аусвайс”. Я кажу, що не знаю, що таке “аусвайс”. А вони кажуть декілька разів: “аусвайс, аусвайс”. А потім хтось моєму дідусю зрозумілою мовою пояснив, що треба звернутися в комендатуру, там отримати “аусвайс”. Тоді далі можна буде йти дорогою, де є блокпости. І тому я розповів, що мені з дитинства це слово «аусвайс» так запам'яталося. Я тоді у березні 2014 року, розповідаючи це по телебаченню ATR, сказав про те, що це не російські паспорти, це не громадянство росії, це “аусвайс” - щоб вам жити на своїй землі. Без цього “аусвайсу” ви не зможете жити. І тому ставтеся до російського паспорта як до “аусвайсу”. Це було задовго до того, як Верховна Рада України прийняла закон, в якому вказано, що ці паспорти не визнаються”, - розповідає голова Меджлісу.
“Російські паспорти, видані на окупованих територіях, не мають жодної юридичної сили”
Виконувачка обов’язків Постійного Представника Президента України в АР Крим Ольга Куришко наголошує, що нав'язування російського громадянства на тимчасово окупованих територіях не має правових наслідків. Тобто, людина не нестиме за це відповідальності.
Вона зазначає, що на законодавчому рівні Законом України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” визначено, що примусове автоматичне отримання громадянства російської федерації громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, не визнається Україною і не є підставою для втрати громадянства України.
“Міжнародні партнери офіційно також однозначно засуджують такі дії — примусове нав'язування російського громадянства на тимчасово окупованих територіях і вважають порушенням міжнародного права і такими, що не мають правових наслідків”, - каже Ольга Куришко.
У Міністерстві юстиції України у своїй заяві від вересня цього року зазначали, що російські паспорти, видані на окупованих територіях, не мають жодної юридичної сили та не визнаються ніде, крім окупованих територій.
«Насильницька паспортизація є незаконною та не визнається в Україні й у світі, оскільки суперечить принципам і нормам міжнародного права і є порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни. Відповідальність за діяння, вчинені під примусом або внаслідок страху за своє життя, не може бути рівнозначною відповідальності за дії або бездіяльність тих, хто свідомо підтримує ворога», - пояснили у Мін’юсті.
Правозахисниця Ольга Скрипник наголошує, що більшість населення стала заручниками ситуації з насильницькою паспортизацією. Але, додає, що є окрема категорія людей, які свідомо отримували російські паспорти, щоб скоювати злочин, наприклад, йти на посади в органи окупаційної влади. Це окупаційні судді, “поліцейські”, наприклад. І тут російський паспорт розглядається в контексті злочину, який вони скоїли.
“Тобто, сам факт отримання в окупації російського паспорта не є злочином, тому що це примус. А злочином є державна зрада, колабораціонізм. За це люди нестимуть відповідальність. Російський паспорт вони брали для скоєння цього злочину”, - заявляє правозахисниця.
У Представництві Президента України в АР Крим наголошують, що нав’язування громадянства рф мешканцям тимчасово окупованих територій України є порушенням основоположних принципів міжнародного права, зокрема, територіальної цілісності та невтручання у внутрішні справи.
“Норма, відповідно до якої держави визнають закони про громадянство одна одної лише тією мірою, якою вони відповідають міжнародним конвенціям, звичаям та загальновизнаним принципам права, була закріплена ще в Гаазькій конвенції 1930 року. Відповідно, примусова паспортизація громадян України на тимчасово окупованих територіях, зокрема, в Криму, є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни”, - зазначають у відомстві.
Такі дії рф вже були засуджені Генеральною Асамблеєю ООН, Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини, Комітетом ООН з прав людини та іншими міжнародними й регіональними інстанціями. Нав’язане російське громадянство не визнається Україною та переважною більшістю держав світу.
Ольга Куришко нагадує також, що Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) 25 червня оголосив рішення Великої палати суду у справі “Україна проти росії (по Криму)”. Справа стосується звинувачень з боку України у систематичних порушеннях російською федерацією Європейської конвенції з прав людини у Криму, починаючи з лютого 2014 року. ЄСПЛ визнав уряд росії відповідальним за адміністративну практику систематичних порушень прав людини в окупованому Криму. Серед порушень, встановлених судом, зокрема, й примусова паспортизація українських громадян.
Крім того, 19 грудня Європейський парламент ухвалив резолюцію “11-й рік окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь російською федерацією та погіршення ситуації з правами людини в тимчасово окупованому Криму, зокрема у справах Ірини Данилович, Тофіка Абдулгазієва та Амета Сулейманова”. У резолюції наголошується на важкій ситуації, що склалася на півострові після його окупації росією. Серед згаданих аспектів також і примусова паспортизація.
Європейський парламент. Фото: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
“Громадяни, які вимушено отримали паспорти, не несуть кримінальної відповідальності”
У прокуратурі АР Крим та міста Севастополя повідомили, що примусова паспортизація громадян України – практика держави-агресора, яка розпочалась у Криму та продовжується на інших окупованих територіях.
“Це своєрідний формальний спосіб легітимізувати подальшу збройну агресію РФ проти України під приводом захисту “російських громадян”. Відсутність права на медичний захист, соціальну допомогу, неможливість працевлаштування, переслідування з боку окупаційної влади, загроза примусової депортації – усе це, фактично, не залишає людям права вибору і змушує до отримання громадянства РФ”, - наголосили у відомстві.
Такі дії з боку держави-агресора, запевнили у прокуратурі, є елементом системного тиску на українців, які вимушені жити в окупації, а також суперечать принципам і нормам міжнародного права. До того ж, видача російських паспортів робить українців заручниками країни-терориста та в такий спосіб змушує брати участь у бойових діях проти України.
“Паспорти, видані окупаційною владою, не визнаються Україною. Громадяни, які отримали їх вимушено, не несуть кримінальної відповідальності та не будуть позбавлені українського громадянства”, - констатували у прокуратурі АР Крим.
Правозахисниця Ольга Скрипник розповідає, що вийти з нав’язаного “російського громадянства” практично неможливо через спеціально створені росією бюрократичні процедури.
“У нас є прецеденти, коли люди намагалися вийти з цього так званого “російського громадянства”, але коли ти потрапляєш у цію російську процедуру, маєш надати багато документів, зокрема, сам російський паспорт. Тобто, ти маєш отримати сам російський паспорт, щоб потім вийти з російського громадянства. Це спеціально створена бюрократична процедура, щоб люди не могли вийти з “російського громадянства”. Але з точки зору України, ми не визнаємо ці паспорти, тому й не треба нічого доводити”, - наголошує голова правління Кримської правозахисної групи.
"Про факт примусової паспортизації можна повідомляти правоохоронним органам"
В Офісі Омбудсмана на запит QIRIM.News відповіли, що про факт примусової паспортизації в тимчасовій окупації громадяни можуть повідомляти до Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України та Офісу Генерального прокурора України. Також можна звернутися до Офісу Омбудсмана України, який передасть наявну інформацію вищезазначеним органам.
Правоохоронці документують такі злочини, вносячи дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Про факт примусової паспортизації може повідомити сама потерпіла особа або її рідні, якщо людина наразі перебуває на тимчасово окупованій території та не має можливості звернутися самостійно.
“У разі звернення громадян щодо примусової паспортизації, варто буде вказати, за яких обставин потерпіла людина отримала російський паспорт (психологічний або моральний тиск, погрози, залякування тощо), ПІБ, дату народження, місце проживання, дату звернення та дані для зв’язку”, - повідомили в Офісі Омбудсмана.
У відомстві поінформували, що Уповноважений системно фіксує факти примусової паспортизації громадян України з боку країни-агресора. Так, з травня 2023 року по грудень 2024 року Офіс Омбудсмана зафіксував 148 звернень з приводу примусової паспортизації.
“Україна не визнає жодних документів, які були видані на ТОТ, за винятком тих, які стосуються народження, смерті або реєстрації шлюбу. Тому паспорти, які видані окупаційною владою, не отримують визнання в Україні і потерпілі не позбавляються українського громадянства. Отримання таких паспортів не є злочином. І особи, які отримали їх насильницьким чином, не несуть кримінальної або адміністративної відповідальності. Насильницька паспортизація кваліфікується як порушення міжнародного гуманітарного права та є незаконною практикою в умовах окупації”, - заявили в Офісі Омбудсмана.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО "Інститут масової інформації" в межах проєкту міжнародної організації Internews Network.
Читайте також:
- «Дуже холодно»,— незрячий політв'язень про етап російськими тюрмами
- Тяжкохворий політв'язень Амет Сулейманов вперше за півтора року зміг зателефонувати родині з російської в'язниці
- Учасники «п'ятої Бахчисарайської групи» заявили відвід колегії суддів загарбників
- Бранець Аппаз Куртамет розповів про умови утримання в новій колонії
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новинТяжкохворий політв'язень Амет Сулейманов вперше за півтора року зміг зателефонувати родині з російської в'язниці
Мустафа Джемілєв висловив співчуття турецькому народу в звʼязку з трагедією на курорті Карталкая
«Ще один спосіб нагадати, що Крим — це Україна»: у Києві відкрилася фотовиставка, присвячена видатним кримчанам
Як загарбники русифікують кримськотатарських дітей
День Соборності: чи міг Крим долучитися до Акту Злуки і що цей день нині означає для кримських татар
Трамп: війна, Україна й Крим
«Сила у допомозі тим, хто потребує», - кримські татари започаткували благодійний спортивний проєкт для підтримки родин переселенців з Криму
Загарбники відмовилися визнавати необґрунтованою відправку бранця Смаїлова до ШІЗО