Асіф Алієв

Спецоперація СБУ та Державної прикордонної служби: як Україна затримала судно з агропродукцією з окупованих територій

mainnews-id
QIRIM.News стали відомі подробиці перехоплення викраденої аграрної продукції з тимчасово окупованих територій.

19 квітня під час спецоперації Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України (ДПСУ) в українських водах було затримано судно, яке незаконно вивозило агропродукцію з окупованих територій.

Українська влада повідомила про це майже через тиждень, не надаючи детальної інформації про спільну місію СБУ та ДПСУ.

Редакції QIRIM.News вдалося дізнатися подробиці спецоперації, які були надані в Головному управлінні Служби безпеки України в АР Крим.

судно.jpg

Операція відбулася у внутрішніх водах України на річці Дунай, коли співробітники Головного управління СБУ в АР Крим спільно з 18-м загоном морської охорони ДПСУ затримали судно.

Як стало відомо, екіпаж та менеджмент судна з 2024 року здійснюють дії на користь держави-агресора, завдаючи Україні значних економічних збитків. Йдеться про незаконне транспортування української агропродукції з порушенням державного кордону та правил судноплавства.

Зокрема, 1 листопада 2024 року судно зайшло до закритого Севастопольського морського торговельного порту на території тимчасово окупованого Криму, де було завантажено 5 тисяч тонн пшениці.

Згодом, 18 квітня 2025 року, судно зайшло до «Міжнародного вільного порту Джурджулешти» (Республіка Молдова), що стало підставою для негайного реагування українських правоохоронців. У той самий день СБУ отримала ухвалу суду про арешт судна та дозвіл на його обшук.

1747315068626.jpg

Операція відбулася наступного дня. Після затримання його поставили на якір у межах Ренійського морського порту. Його вже арештовано та обшук проведено.

Правоохоронці не повідомляють назву судна, однак, за інформацією моніторингової групи "Кримського вітру" – це балкер ANKA (IMO 9365415).

Спроби приховати маршрут і змінені прапори

У 2024 році це судно працювало під прапором однієї з країн Азії. У 2025-му — змінило прапор на стяг однієї з африканських держав. Такі дії, як зазначають у СБУ, можуть свідчити про спробу уникнути відповідальності та приховати реальний маршрут.

Крім того, капітани таких суден навмисно вимикають автоматичну ідентифікаційну систему (АІС) перед заходом у кримські порти, щоб унеможливити фіксацію їх переміщень.

У СБУ зазначають, що ці дії є свідомими і здійснюються з розумінням їх протиправності.

Документи та докази

Під час обшуку на борту ANKA були вилучені ноутбуки, документи, навігаційне обладнання та інші докази, що підтверджують незаконну діяльність.

анка.webp

Зокрема, йдеться про карантинні сертифікати, які свідчать про візит судна до окупованого Криму та завантаження зерном, викраденим з окупованих територій Херсонської й Запорізької областей.

Розслідування триває

Головне управління СБ України в АР Крим на постійній основі фіксує протиправні дії іноземних суб’єктів господарювання, які становлять небезпеку для державних інтересів.

У відомстві підкреслюють, що розслідування таких злочинів ускладнюється через відсутність доступу до окупованих територій та спроби капітанів приховати свої дії. Водночас українські спецслужби активно застосовують OSINT (розвідку з відкритих джерел) та інші методи, не розкриваючи деталей оперативної роботи.

«Наразі триває досудове розслідування для встановлення всіх обставин правопорушення та притягнення винних до відповідальності», — розповіли в СБУ.

Судно ANKA — не перше

Історія із затриманням судна ANKA нагадує літню операцію 2024 року, коли було перехоплено судно під прапором Камеруну в порту Рені Одеської області.

Те судно неодноразово заходило до порту окупованого Севастополя для завантаження агропродукції, яку потім транспортувало до країн Близького Сходу. Його вантаж складав 3000 тонн зернових, завантажених у Севастополі в листопаді 2023-го та травні 2024 року.

Для маскування незаконної діяльності капітан також вимикав GPS-трекер судна та вносив недостовірні відомості до журналу маршрутів.

сбу 2.jpg

Захоплення суден, які перевозять незаконно вивезене українське зерно, відіграє важливу роль у протистоянні економічним злочинам росії на території окупованого Криму.

Ця боротьба має не лише економічну, а й глибоку символічну вагу: кожне перехоплене судно демонструє, що Україна рішуче захищає свої ресурси від розкрадання.

Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини.

Фото: Ілюстративне

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин
news-pic

«Ми не визнаємо російськими наші окуповані території»: президент Зеленський відповів на запитання QIRIM.News

news-pic

Спецоперація СБУ та Державної прикордонної служби: як Україна затримала судно з агропродукцією з окупованих територій

news-pic

«Я хочу показати вам Крим, якого ви не знали» - Джамала виступила з альбомом QIRIM у супроводі Національного симфонічного оркестру

news-pic

Силовики рф затримали двох жителів Севастополя, яких звинувачують в роботі на СБУ

news-pic

29 років виповнюється політбранцю Азізу Ахтемову: дружина просить про його переведення ближче до Криму

news-pic

ВРУ закликала іноземні держави визнати депортацію кримських татар геноцидом

news-pic

Окупанти запустили балістичну ракету з Криму та 145 дронів з різних напрямків

news-pic

У Меджлісі оприлюднили план проведення меморіальних заходів до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу