Сучасна рф продовжує політику імперії та СРСР щодо кримських татар: Представництво Президента в АРК про роковини депортації

Україна не приймає політику цілеспрямованого забуття, яка супроводжувала сталінську депортацію кримських татар і триває в умовах сучасної окупації Криму.
Про це йдеться в заяві пресслужби Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим (АРК) з нагоди роковин Депортації кримськотатарського народу.
«18 травня Україна відзначає одну з найтяжчих і найболючіших подій у своїй історії — геноцид кримськотатарського народу. Це день національної скорботи, коли ми повертаємо памʼять про тих, кого примусово позбавили дому, мови, рідної землі та навіть життя. Депортація тривала більше, ніж кілька діб у дорозі, це був шлях крізь спецпоселення, виснажливі примусові роботи, голод, втрати та тавро "зрадників", що тривав майже пів століття», - сказано в повідомленні.
У відомстві нагадали, що цілеспрямована політика витіснення кримських татар з Криму розпочалася з анексії Кримського ханства російською імперією у 1783 році. Впродовж століть вона набувала різних форм — від «колоніального адміністрування й релігійного тиску до насильницького переселення й культурної асиміляції. Апогеєм цього багатоетапного витіснення кримськотатарського народу стало 18 травня 1944 року — масова депортація, санкціонована підписом йосипа сталіна».
У Представництві нагадали, що за перші півтора року депортації лише на території Узбекистану померло близько 30 тисяч осіб. Смертність у деяких регіонах сягала 60–70% на території Узбецької РСР. Реальні втрати, за даними Національного руху кримськотатарського народу, значно вищі — до 46% народу померло від виснажливої праці у таборах, хвороб та голоду.
Також окремо репресій зазнали кримськотатарські солдати та офіцери Червоної армії. Після завершення Другої світової війни майже 9 тисяч з них були депортовані до спецпоселень чи трудових таборів — разом із рештою народу.
«Сьогодні, коли російська федерація знову окупувала Крим, ми бачимо пряме продовження цієї політики. Арешти, політично вмотивовані вироки, насильницькі зникнення, тортури, обмеження мовних і культурних прав корінних народів України та українців свідчать, що колоніальний тиск не припинився», - сказано в повідомленні.
У Представництві підкреслили, що «Україна не приймає політику цілеспрямованого забуття, яка супроводжувала сталінську депортацію кримських татар і триває в умовах сучасної окупації Криму. Громадянське суспільство усвідомлює ризики повторення репресивних практик, спрямованих на знищення ідентичності, мови, культури та прав кримськотатарського народу, і працює над тим, щоб їм запобігти».
Раніше QIRIM.News описало історію злочину радянської влади та її наслідки.
Фото ілюстративне
Читайте також:
- Кримські активісти отримують застереження напередодні річниці депортації 1944 року
- Правозахисник Джеппаров отримав попередження напередодні заходів 18 травня в окупованому Криму
- Рф внесла Лутфіє Зудієву до реєстру «іноземних агентів»
- Апеляція без змін: вирок політувʼязненій Оксані Сенеджук залишили в силі
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
«Депортація 1944 року — злочин геноциду, який не має терміну давності», — Меджліс кримськотатарського народу

81-і роковини геноциду кримськотатарського народу: історія злочину радянської влади та її наслідки
У Туреччині триває 10-й Кримськотатарський молодіжний курултай

Біля Меморіалу пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу у Києві відкрилася інформаційна інсталяція до 18 травня

«Я закликаю Путіна надати своїй делегації реальні повноваження», - Зеленський

«Найближчим часом може відбутися обмін 1000 на 1000», – міністр Умєров

«Мир можливий лише за умови, що Росія виявить готовність до конкретних дій», - міністр оборони Рустем Умєров у Стамбулі

У Стамбулі стартують переговори делегацій України, США та Туреччини