Асіф Алієв

«Відносини між країнами будуть іншими». Як в Баку реагують на збиття літака російською ППО

mainnews-id
Голова Центру досліджень Південного Кавказу дав ексклюзивний коментар QIRIM.News

6 січня Президент Азербайджану Ільхам Алієв вдруге заявив, що за загибель азербайджанських громадян внаслідок катастрофи пасажирського літака Azerbaijan Airlines відповідальні представники рф. І закликав покарати винних.

Заява президента пролунала під час зустрічі з родичами загиблих в авіатрощі членів екіпажу та з бортпровідниками, які вижили.

2aa9a32eebdd85551dab8ba1a29d9ecb.jpg

«Можу з упевненістю сказати, що провина за те, що азербайджанські громадяни загинули в цій катастрофі, лежить на представниках російської федерації.

І ми вимагаємо справедливості, ми вимагаємо покарання винних, ми вимагаємо повної прозорості та людської поведінки», – сказав Алієв.

Як відомо, 25 грудня відразу після катастрофи літака Azerbaijan Airlines, через яку загинуло 38 людей, російські ЗМІ поширювали версії то про зіткнення літака з птахами, то про вибух кисневого балона на борту.

Це обурило багатьох у Баку, зокрема, президента Азербайджану, який назвав ці заяви «божевільними версіями».

«Нерозумно і нечесно приписувати це якимось птахам чи описувати це як вибух газового балона», - сказав він.

Хоча на четвертий день після катастрофи російський диктатор путін вибачився, азербайджанський лідер заявив, що рф хоче «зам'яти» питання, адже літак хоч і ненавмисне, але збила російська ППО.

17354527585783745923_1200x630.jpg

Загиблим пілотам і стюардесі в Азербайджані присвоїли звання національних героїв, їх поховали на Почесному кладовищі. Церемонію прощання відвідали як керівництво, так і пересічні громадяни країни.

Як збиття літака вплине на російсько-азербайджанські відносини і що про це думають азербайджанці - розповів QIRIM.News з Баку політолог, голова Центру досліджень Південного Кавказу Фархад Мамедов.

Він зазначив, що азербайджанська сторона очікувала від рф реакції відразу після збиття літака, а саме покарання винних та виплати компенсації. Проте москва пов'язує це все з результатами розшифровки чорного ящика.

«Президент Азербайджану заявив, що це викликало здивування, розчарування і в певному сенсі гнів в країні. Відповідно можна зробити висновок, що взаємовідносини між країнами будуть іншими», - зазначив Мамедов.

На думку експерта, дуже багато залежатиме від того, на якому етапі російська сторона зізнається в тому, що саме вони збили літак та в якій формі будуть покарані винні і буде виплачена компенсація.

thumb.jpg

«Якщо російська сторона і надалі буде тягнути, якщо й після результатів підсумків комісії (з розшифрування чорного ящика - прим.ред) буде необхідно звертатися до суду, то ця аварія буде довгограючим, негативним впливом на двосторонні відносини.

Якщо на якомусь рівні рф визнає, що вони стоять за катастрофою літака, то для відновлення відносин знадобиться менше часу, проте ці відносини вже не будуть такими, як раніше», — зауважив Фархад Мамедов.

Голова Центру досліджень Південного Кавказу наголосив, що в Азербайджані уважно стежили за тим, хто, коли і в якій формі висловив співчуття народові у зв'язку з катастрофою літака.

Він нагадав, що, наприклад, співчуття Пашиняна (прем'єр-міністра Вірменії) не було адресоване Азербайджану, там не згадувалася країна. У Франції текст співчуття опублікували на сайті МЗС у розділі Казахстан (країна, куди зміг долетіли вже збитий літак - прим.ред).

lr6xc5-452ed990130245f5bc4c5c4e8b24cf40.jpg

«Найвища форма співчуття — це телефонний дзвінок, яким скористався президент України Володимир Зеленський. Це було позитивно сприйнято в Азербайджані», — заявив Мамедов.

При цьому, експерт додав, що Баку має рівні та стабільні стосунки як з Києвом, так і з москвою.

«Навіть у якійсь формі у питаннях газу Азербайджан може стати майданчиком для принаймні переговорів між Україною та рф. Або із західними країнами. Бо у нас є досвід в організації таких зустрічей», - розповів Фархад Мамедов.

Нагадаємо, 25 грудня у Казахстані поблизу міста Актау розбився азербайджанський літак. На борту було 62 пасажири та 5 членів екіпажу. Внаслідок трощі загинуло 38 людей, ще 29 — вижили.

На місці падіння працювали 150 співробітників та було задіяно 45 одиниць техніки МНС та інших екстрених служб Казахстану.

IMG_20241225_111607_939_f45bde47c6.jpeg

За даними МЗС України, на борту літака українців не було. Начальник Головного управління розвідки міністерства оборони України Кирило Буданов одним з перших вказав, що борт був збитий російським зенітним ракетним комплексом (ЗРК) "Панцир-С1", розташованим на території рф.

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин