Асіф Алієв

Віряни-«екстремісти»: як переслідують кримських «Свідків Єгови»

mainnews-id
Лише за цей рік відбулося 15 обшуків в домівках прихожан

Росія займає перше місце у світі за кількістю ув'язнених членів релігійної спільноти «Свідки Єгови».

За даними сайту Jehovah's Witnesses (офіційного інформаційного органу організації), в рф за ґратами перебувають 134 «Свідки Єгови», ще 9 людей утримуються у тимчасово окупованому Криму.

630_360_1664465840-889.jpg

З 2017 року діяльність релігійної організації в рф рішенням Верховного суду визнана екстремістською та заборонена. Своє законодавство країна-окупант розповсюджує і на захоплений український півострів, де «Свідки Єгови» зазнають переслідувань.

Лише за цей рік правозахисники заявили про щонайменше 15 обшуків у домівках вірян.

За даними правозахисної організації КримSOS, станом на жовтень 2024 року кримські «суди» винесли вироки 13 «Свідкам Єгови», 11 з яких отримали позбавлення волі від 6 до 6,5 років. В цілому, близько 30 вірян зазнали переслідування в окупованому Криму.

Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник розповіла QIRIM.News, що переслідувати будь-які групи, в тому числі релігійні, які прямо не підкорені кремлю, притаманне російській федерації.

Оля Скрипник.jpg

Це, за її словами, стосується як політичних, так і релігійних і навіть культурних осередків той чи іншої організації.

«Наприклад, «Свідки Єгови» не закликають до змін влади і взагалі до жодних екстремістських дій. Проте, оскільки спільнота не вкладається в традиційні умовні верування російської православної церкви, яка підконтрольна ФСБ, розглядається як загроза для росії», - зазначила Скрипник.

Правозахисниця нагадала, що в Криму було 22 осередки організації та їх переслідування почалось з 2018 року, через рік після рішення Верховного суду рф. Перші вироки з реальним позбавленням волі Кримська правозахисна група почала документувати у 2020 році.

«Загальна практика така, що кримчани з цієї групи населення отримають шість або шість з половиною років тюрми у колонії загального режиму.

image_2024-02-08_194137125 (2).png Зараз, за нашою інформацією, щонайменше 13 вірян вже отримали обвинувальний вирок. Вони, які не скоїли жодних насильницьких дій та переслідуються за свою віру, згідно з міжнародним правом є політичними в'язнями», - заявила вона.

Ольга Скрипник додала, що повернення цих людей важливе і правозахисники включають їх до списків політв'язнів, які вимагають від рф звільнення.

Аналітик правозахисної організації КримSOS Євгеній Ярошенко заявив QIRIM.News, що переслідування «Свідків Єгови» має дві причини. evgeniy_yaroshenko.jpg

Перша полягає в тому, що росія не контролює діяльність релігійної організації, оскільки її центр знаходиться за межами рф (в США — прим.ред.), друга пов'язана з пацифізмом вірян.

«Один з постулатів «Свідків Єгови» це те, що вони закликають не просто не служити в армії, а навіть не брати зброю до рук. Це, своєю чергою, суперечить ідеології рашистського режиму, який сповідує агресивну війну як спосіб свого існування», — заявив Ярошенко.

Він зазначив, що росія та окупаційна адміністрація прагнуть тримати під контролем всі релігійні групи. А ті, які вони не можуть взяти під свій контроль, намагаються визнати екстремістськими.

У Центрі "Свідків Єгови" в Україні на запит QIRIM.News заявили, що по всьому світу члени релігійної спільноти глибоко стурбовані несправедливим ставленням до своїх одновірців та продовжують молитися за них та підтримувати їхні родини.

image.jpg

«На сьогодні, на жаль, наші одновірці у Криму продовжують стикатися з ув’язненнями та порушенням основних прав людини.

Як було підтверджено у рішенні ЄСПЛ (справа МРО "Свідків Єгови" міста Таганрога та інші проти Росії, заява №32401/10, 7 червня 2022 року, параграф 272), «свавільне переслідування Свідків Єгови стало наслідком неприпустимо широкого та нечіткого формулювання закону про протидію екстремізму», - йдеться у повідомленні.

У Центрі "Свідків Єгови" в Україні зазначили, що Парламентська Асамблея Ради Європи та Комітет ООН з прав людини неодноразово висловлювали занепокоєння та закликали російську владу утримуватися від застосування закону стосовно «Свідків Єгови».

«Більш ніж 100-річна історія Свідків Єгови по всьому світу доводить відсутність екстремізму у нашому віровченні», - сказано у заяві.

humanright_amnesty.jpg

Міжнародні правозахисні організації, наприклад, Amnesty International та Human Rights watch, неодноразово закликали рф припинити переслідування та звільнити з тюрем членів релігійної спільноти.

Вони стверджували, що репресії проти цих людей є несправедливими та не мають нічого спільного з кримінальними справами. Проте авторитарна влада в кремлі продовжує переслідування вірян.

Вранці 9 жовтня в окупованій Керчі відбулися обшуки щонайменше за 10 адресами «Свідків Єгови». Російське ФСБ затримало 53-річного Віталія Бурика та порушило проти нього справу «за організацію діяльності екстремістської організації» ( за ч.1 ст.282.2 КК рф).

Москва насаджує тотальний страх в окупованому Криму передусім серед тих, хто має несхожі з режимом путіна політичні, релігійні або будь-які інші погляди. Лише позбавлення від російського авторитаризму відкриє людям шлях до свободи мати власні переконання та не боятися їх висловлювати та сповідувати.

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин