У Києві відбувся вечір пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу «Хайтарма. Шлях пам'яті»

У Театрі на Подолі відбувся вечір пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу «Хайтарма. Шлях пам'яті». Національний ансамбль солістів «Київська Камерата» представив концерт, що поєднав музику, вірші та художні виступи, повідомляє кореспондент QIRIM.News.
Під час заходу артисти виконали й класичну музику, й фольклорну музику. Також звучав і оперний спів. Зокрема, декілька пісень виконав кримськотатарський співак, народний артист України Фемій Мустафаєв.
«Ми просто хотіли вчергове показати кримськотатарську культуру, її рівень і наскільки вона різноманітна», - сказав у коментарі QIRIM.News кримськотатарський скрипаль, лауреат міжнародних конкурсів Шевкет Аблялімов.
Під час концерту вперше була виконана джазова сюїта для камерного оркестру кримськотатарського композитора Усеїна Бекірова.
«В якомусь сенсі це було складно, але музика драйвова, запалювала, сподіваюся, зал, публіку. Тут сьогодні така атмосфера, що не відчувати Крим неможливо. Звісно, там є цікаві гармонії, не лише джазові, скажімо, інколи фольклорні», - поділився із QIRIM.News враженнями диригент Антоній Кедровський.
Між музичними виступами читали вірші кримськотатарський актор і режисер Ахтем Сеїтаблаєв і поетеса Тетяна Власова.
Кримськотатарська танцівниця Ельнара Халілова виконала танець-перформанс «Хайтарма». У коментарі QIRIM.News артистка розповіла, що її номер – це, скоріше, сюїта, яка в картинках показує, що трапилося у 1944 році з кримськотатарським народом. Перформанс передає емоції людей, які через радянську депортацію були вимушені покинути свої домівки.
«Тобто, є гра світлом, є специфічні рухи. Це більше, мабуть, акторська гра, ніж хореографія як така. Мені завжди дуже легко танцювати, це те, що йде від серця. Мабуть, я та людина, яка дуже добре відчуває музику на сцені. А от саме цей номер завжди мені складно виконувати. По-перше, велика відповідальність, по-друге, це більше акторська гра, ніж хореографія. І треба передати емоційну складову», - зізналася Ельнара Халілова.
Артистка розповіла, що у 1944 році з Криму була депортована її бабуся. Танок вона виконувала, переживаючи трагедію власної родини.
«Без картинок складно зрозуміти, які відчуття переживали моя бабуся, коли її депортували…Складно всім пояснити та передати ту гаму емоцій і почуттів які ми, кримські татари, відчуваємо. Особливо зараз, коли Крим окупований, ти не можеш побачити батьків», - сказала артистка.
Присутній на заході голова Меджлісу Рефат Чубаров зазначив, що такі вечори пам'яті важливі, тому що непокаране зло має властивість повертатися з іще більш жахливими наслідками.
«Те, що зараз знищують Україну, українську націю, це ще і тому, що те, що відбувалося у 20-му столітті щодо українців, кримських татар та інших, залишилося непокараним. І вони знову прийшли нас знищувати», - сказав Рефат Чубаров.
Тому, акцентував він, такі заходи варто організовувати, щоб подібні злочини проти кримськотатарського та українського народів, не повторювалися у майбутньому.
«Найголовніше – щоби ми зберігали й ніколи не втрачали нашу пам'ять. Бо вони на це і розраховують коли хочуть нас вбити. Поки будемо пам'ятати, будемо жити і розвиватися», - наголосив голова Меджлісу.
Фото: QIRIM.News
Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини.
Читайте також:
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
Джелял подарував президенту Ердогану «Щит дружби», створений керамістом Скибіним

Цієї ночі Росія застосувала 18 ракет і близько 400 ударних дронів - Зеленський

Росія атакувала Україну 728 дронами

В окупованому Криму пролунали вибухи

ЄСПЛ визнав порушення прав кримчан за «дискредитацію» армії рф

Чи вистачає води в окупованому Криму і чого чекати далі?

«Це логічне продовження репресій», — адвокат Полозов про свій розшук у рф

Політв’язень Рустем Гугурик втрачає слух на обидва вуха у російській колонії