Микола Шевчук

Як жителям окупованого Криму отримати свідоцтво про закінчення 9 та 11 класів: покрокова інструкція

mainnews-id
Отримане свідоцтво допоможе здобувачам при вступі до вишів

Жителі окупованого росіянами Криму та інших територій можуть вступити до закладів вищої освіти (ЗВО), які знаходяться на підконтрольній території. Також такі особи можуть отримати свідоцтво про базову та загальну середню освіту (про закінчення 9 та 11 класів). Відповідна методика вже напрацьована.

План підготувало Представництво Президента в Автономній Республіці Крим (АРК).

Для початку варто зазначити, що отримання документа про загальну середню освіту за індивідуальною формою здобуття освіти регулюється Положенням про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти. Зарахування на таку форму навчання може відбуватись протягом всього календарного року.

Спершу необхідно обрати заклад загальної середньої освіти (школу, ліцей, гімназію). З цим закладом необхідно буде скомунікувати (для цього можна використовувати електронну пошту) та дізнатись, чи забезпечують вони екстернатну форму навчання.

У разі позитивної відповіді, потрібно подати заяву, документ, що підтверджує особу (наприклад, свідоцтво про народження, яке подається у випадку відсутності документів, що посвідчують особу) та будь-який український документ, який підтверджує проживання на окупованій території (наприклад, витяг про реєстрацію місця проживання, відмітка у паспорті батьків), фото. Також потрібно підготувати Освітню декларацію (документ, який заповнюється здобувачем за допомогою представника закладу освіти і містить інформацію щодо здобуття результатів навчання та проходження періодів навчання за курс загальної середньої освіти на окупованих територіях). Усі ці документи (їх скановані копії) можна надіслати за допомогою електронної пошти.

Згодом, після зарахування, необхідно скласти державну підсумкову атестацію (ДПА) з предметів: «Українська мова», «Українська література», «Історія України», «Географія», «Основи правознавства», «Захист України» для отримання документа про базову освіту (за 9 класів). Для отримання документа про повну загальну середню освіту (за 11 класів) необхідно скласти атестацію та річне оцінювання з усіх навчальних предметів, обов’язкових для вивчення відповідно до освітньої програми.

Після цього можна буде отримати свідоцтво про базову середню освіту чи про повну загальну середню освіту. Для подальшого вступу до вишів здобувачам потрібно скласти національний мультимедійний тест (НМТ). При цьому, це можливо зробити лише офлайн у визначений час за попередньою реєстрацією.

Отримання документа про загальну середню освіту через Освітні центри “Крим-Україна” та “Донбас-Україна” регулюється Наказом МОН № 271 “Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на територіях, де неможливо забезпечити виконання стандартів освіти України та/або стабільний освітній процес”.

Освітні центри виконують допоміжну функцію для вступника з окупованих територій, а також для осіб, які перемістились з таких територій після першого січня року вступу, та допомагають з низкою питань - таких як отримання документа про загальну середню освіту, поселення в гуртожиток, отримання довідки тощо. Вони створюються на базі приймальних комісій закладів вищої освіти.

Звернутися за консультацією до такого Освітнього центру варто в обраному навчальному закладі. Зробити це можна у будь-якій зручній формі (месенджери, електронна пошта тощо). Зі свого боку Освітній центр надасть інформацію про уповноважений заклад середньої освіти (школу, ліцей, гімназію).

Після цього необхідно звернутись до такого закладу в будь-який зручний спосіб (месенджер, електронна пошта тощо) та надіслати наступні документи: заяву; документ, що посвідчує особу; заповнену освітню декларацію (представники Освітнього центру допоможуть з її заповненням) та фото. За можливості інші документи, які підтверджують інформацію в освітній декларації.

Після подачі документів необхідно пройти річне оцінювання та державну підсумкову атестацію з української мови та історії України. Це можна зробити онлайн, шляхом дистанційної індивідуальної співбесіди з відеофіксацією.

Потім уповноважений заклад загальної середньої освіти сформує та надішле довідку до освітнього центру про те, що особа склала ці річні оцінювання та замовить свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти, яке надійде через певний час.

Після цього можна починати процедуру вступу до ЗВО, на базі якого створений Освітній центр.

Фото ілюстративне

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин
news-pic

«Тримається стійко і відкидає всі негативні сценарії», - два роки з дня незаконного затримання Аппаза Куртамета

news-pic

«Кримські татари не вимагають особливих прав»,— Ельміра Аблялімова-Чийгоз про національно-територіальну автономію

news-pic

«Вирішення питання кримськотатарської автономії — це питання територіальної цілісності і суверенітету України»,— Наріман Джелял

news-pic

«Це не про звільнення Криму, але далекоглядно й оптимістично» - експерт про Стратегію морської безпеки України

news-pic

Вибухи в окупованому Криму. Що відомо?

news-pic

У справі Леніє Умерової триває експертиза по державній таємниці, - брат політув'язненої

news-pic

Національна збірна з боксу вирушила на Олімпійські ігри 2024, які проходитимуть у Парижі

news-pic

«Системно знищують українську ідентичність», — Представництво Президента України в АРК про знесення церкви в Євпаторії