Як росія в Криму утискає права корінних народів

В Українському кризовому медіа-центрі, з нагоди Дня міжнаціональної злагоди та культурного розмаїття, що відзначається 21 травня, відбувся відкритий медіабрифінг Представництва Президента України в Криму, присвячений порушенням прав національних меншин, спільнот і корінних народів України на тимчасово окупованому Кримському півострові.
Про це повідомляє пресслужба Представництва.
У медіабрифінгу взяли участь голова Представництва Ольга Куришко, заступник голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Ігор Лосовський, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у АРК Ельвін Кадиров, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, член Постійного Форуму ООН з питань корінних народів Сулейман Мамутов, голова Федерації грецьких товариств України Степан Махсма, голова ради Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко. Модератором виступив керівник відділу інформаційного забезпечення Представництва Євген Бондаренко.
Ольга Куришко у виступі нагадала про політику примусової асиміляції, переслідувань та витіснення ідентичностей з публічного простору Криму окупантами, наслідком якої є перебування на межі зникнення кримськотатарської та інших мов корінних народів України.
"Про жодний сталий розвиток, збереження і примноження національної культури чи мови в умовах тимчасової російської окупації не може бути й мови. Ми змушені констатувати, що ситуація стає дедалі гіршою з кожним роком, особливо після широкомасштабного вторгнення", — підкреслила Ольга Куришко.
Ігор Лосовський розповів про діяльність служби, зокрема, про нещодавнє затвердження правопису кримськотатарської мови на основі латинської графіки, розробленого разом з Меджлісом кримськотатарського народу.
"Від самого початку окупації, з лютого 2014 року, на території Криму відбуваються кричущі порушення всіх можливих і неможливих норм — міжнародних конвенцій, прав людини, двосторонніх договорів і основоположних принципів міжнародного права. Уже в перші тижні розпочалася масштабна мілітаризація півострова, що фактично означала перетворення Криму на потужну військову базу, позбавлену громадянських свобод і підконтрольну виключно силовому апарату держави-окупанта", — нагадав Лосовський.
Рефат Чубаров наголосив на важливості фіксації та аналізу російських злочинів на окупованих територіях, зокрема, у Криму, що згодом стане основною судових процесів.
"Російські окупанти вигнали кримських татар з їхньої історичної землі, захопили український Крим і перетворили його на військовий плацдарм для збройної агресії проти материкової України. У Криму сьогодні немає жодного права, яке не було б порушене росією", — зауважив Рефат Чубаров.
Юлія Тищенко розповіла про масштаби заміщення та асиміляції населення тимчасово окупованого Криму. Вона також акцентувала увагу на послідовній політиці відмови росії від визнання прав корінних народів, національних меншин та спільнот, що проживають на території півострова.
Сулейман Мамутов звернув увагу, що російські репресії проти населення тимчасово окупованого Кримського півострова були підтверджені моніторинговою місією ООН та міжнародним судом ООН.
Степан Махсма акцентував увагу на важливості відстоювання прав, традицій та права на існування корінних народів, національних меншин та спільнот, підкресливши, що саме це робить Україну сильнішою.
"Впродовж століть, починаючи з анексії Криму Російською імперією за правління Катерини II у 1783 році, москва послідовно реалізує політику знищення національної ідентичності корінного населення півострова. Цей курс передбачає системні депортації, витіснення, асиміляцію та придушення культурної самобутності — як це було, зокрема, з греками, насильно переселеними до берегів Азовського моря. Така політика повторювалась у ХІХ столітті, у 1920-х роках, під час сталінських репресій і депортації кримських татар 1944 року. І триває досі", — зауважив він.
Ельвін Кадиров наголосив на спробах окупантів зачистити інформаційне поле у Криму, залишивши його заповненим виключно пропагандистськими наративами.
"З 2014 рф послідовно робить все, щоб знищити культурну, етнічну та мовну самобутність. Все, що не підпадає під концепцію російської ідентичності, відштовхується, переслідується, зазнає репресій, залякувань та обмежень", — акцентував Ельвін Кадиров.
На завершення брифінгу Куришко підкреслила важливість вже ухвалених Законів України "Про національні меншини (спільноти) України" та "Про корінні народи України" в контексті продовження роботи з захисту прав людини, а також якнайшвидшого ухвалення рішення про реєстрацію Меджлісу кримськотатарського народу як представницького органу.
Читайте також:
- Стало відомо, де перебуває бранець Ансар Османов
- Мати бранця Куртамета попросила Ердогана допомогти у звільненні сина
- «Ми всі повернемось, Інша Аллах»: політв'язень Аппаз Куртамет написав вірш з російської тюрми
- Сучасна рф продовжує політику імперії та СРСР щодо кримських татар: Представництво Президента в АРК про роковини депортації
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
ЄС схвалив новий пакет санкцій проти рф

Security Action for Europe: Міністр Рустем Умєров розповів, як дана ініціатива допоможе Україні

Як росія в Криму утискає права корінних народів

Зеленський повідомив деталі можливого обміну полонених 1000 на 1000

Крим на лінії мобілізаційного терору: як рф перетворює півострів на зону страху

Як у Києві вшановували памʼять жертв геноциду кримськотатарського народу

81-і роковини: як у регіонах вшанували жертв депортації кримськотатарського народу

«Будь-які намагання легітимізувати окупацію Криму є потуранням злочинній політиці росії», - Чубаров на вшануванні жертв геноциду кримськотатарського народу